Skip to content

6028 Palisade AveWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 21, 2003

Property Information

Block54
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2S-B-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,664
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
50%
Improvement Value:$61,900
50%
Total Assessment$124,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,592+2.0%
2024$9,401-1.7%
2023$9,565+0.7%
2022$9,498+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1899