Skip to content

6010 Palisade AveWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Jul 9, 2019

Property Information

Block54
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2S-B-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,544
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
63%
Improvement Value:$37,500
38%
Total Assessment$100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,711+2.0%
2024$7,557-1.7%
2023$7,689+0.7%
2022$7,635+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

Sq Ft1,544DeedBook 9419, Page 196Recorded7/24/2019

Property Built

Built

Year Built: 1899