Skip to content

6024 Palisade AveWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jul 24, 1998

Property Information

Block54
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,544
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
49%
Improvement Value:$65,900
51%
Total Assessment$128,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,901+2.0%
2024$9,703-1.7%
2023$9,873+0.7%
2022$9,803+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5330, Page 92

Property Built

Built

Year Built: 1899