Skip to content

330 60th St Apt 1-1West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$890,000
Last Sale Date
Sep 17, 2013

Property Information

Block54
Lot36
QualifierC1001
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class---
Description2BD-1BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,000
7%
Improvement Value:$38,000
93%
Total Assessment$41,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,386+4.1%
2024$3,253+3.2%
2023$3,152+0.7%
2022$3,130+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$890,000
DeedBook 8941, Page 570

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

DeedBook 8588, Page 263Recorded8/15/2008

Property Sale

Sale
$87,500

From:

To:

DeedBook 7487, Page 143Recorded3/7/2005

Property Sale

Sale
$20,714
DeedBook 5188, Page 230

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 4578, Page 11