Skip to content

405 61st St Apt 8West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Jul 24, 2007

Property Information

Block55
Lot27
QualifierC0008
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class---
Description2BD-1BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,400
30%
Improvement Value:$24,600
70%
Total Assessment$35,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,891+4.1%
2024$2,777+3.2%
2023$2,691+0.7%
2022$2,672+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

DeedBook 8320, Page 21Recorded9/12/2007

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 7924, Page 71

Property Sale

Sale
$105,000

From:

To:

DeedBook 7924, Page 71Recorded6/20/2006