Skip to content

6024 Tyler PlWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jul 16, 2003

Property Information

Block55
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class37
Description2S-B-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,136
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,200
49%
Improvement Value:$40,300
51%
Total Assessment$79,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,566+9.3%
2024$6,008-1.7%
2023$6,113+0.7%
2022$6,070+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,136DeedBook 7131, Page 100NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/16/2003

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5226, Page 159

Property Built

Built

Year Built: 1899