Skip to content

6020 Tyler PlWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Aug 20, 2007

Property Information

Block55
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class37
Description2S-B-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,136
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,200
49%
Improvement Value:$41,000
51%
Total Assessment$80,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,184+2.0%
2024$6,061-1.7%
2023$6,167+0.7%
2022$6,123+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,136DeedBook 8307, Page 159Recorded8/28/2007

Property Built

Built

Year Built: 1899