Skip to content

6016 Tyler PlWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Jan 13, 2000

Property Information

Block55
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class37
Description2S-B-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,226
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,200
48%
Improvement Value:$42,900
52%
Total Assessment$82,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,331+2.0%
2024$6,204-1.7%
2023$6,313+0.7%
2022$6,268+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5562, Page 154

Property Sale

Sale
$80,159
DeedBook 5423, Page 45

Property Built

Built

Year Built: 1899