Skip to content

6026 Tyler PlWest New York, NJ 07093

Built 1920

Last Sale Price
$239,000
Last Sale Date
Aug 31, 2011

Property Information

Block55
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class37
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,136
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,200
44%
Improvement Value:$50,000
56%
Total Assessment$89,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,878+2.0%
2024$6,741-1.7%
2023$6,859+0.7%
2022$6,810+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$239,000

From:

To:

Sq Ft1,136DeedBook 8810, Page 403Recorded9/12/2011

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5173, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 1920