Skip to content

6014 Tyler PlWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Sep 12, 2005

Property Information

Block55
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class37
Description2S-B-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,136
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,200
46%
Improvement Value:$45,700
54%
Total Assessment$84,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,547+2.0%
2024$6,416-1.7%
2023$6,528+0.7%
2022$6,482+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft1,136DeedBook 7689, Page 223Recorded10/7/2005

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook 4835, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1899