Skip to content

402 60th St Apt 1West New York, NJ 07093

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Mar 28, 2025

Property Information

Block55
Lot51
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,000
27%
Improvement Value:$26,700
73%
Total Assessment$36,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,830+2.0%
2024$2,773-1.7%
2023$2,822+0.7%
2022$2,802+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

DeedBook 9894, Page 212Recorded4/16/2025

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

DeedBook 9383, Page 818Recorded3/1/2019

Property Sale

Sale
$54,900
DeedBook 5869, Page 95