Skip to content

6217 Jackson StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$160,200
Last Sale Date
Jun 18, 2001

Property Information

Block157
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page27

Building Details

Building Class46
Description2S-F-1U
Dwellings2
ZoningR-M
Sq Footage1,444
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,900
57%
Improvement Value:$40,700
43%
Total Assessment$95,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,372+2.0%
2024$7,224-1.7%
2023$7,351+0.7%
2022$7,299+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$160,200
DeedBook 5829, Page 234

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5058, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1919