Skip to content

5906 Buchanan PlWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$218,000
Last Sale Date
Mar 7, 2003

Property Information

Block59
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page10

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,900
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
42%
Improvement Value:$63,400
58%
Total Assessment$109,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,436+2.0%
2024$8,267-1.7%
2023$8,412+0.7%
2022$8,353+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$218,000

From:

To:

Sq Ft1,900DeedBook 7076, Page 21Recorded6/26/2003

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4588, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1914