Skip to content

528 62nd StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Sep 7, 2005

Property Information

Block152
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description2SF-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,877
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,000
34%
Improvement Value:$79,500
66%
Total Assessment$120,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,292+2.0%
2024$9,106-1.7%
2023$9,265+0.7%
2022$9,200+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,877DeedBook 7706, Page 14Recorded10/26/2005

Property Built

Built

Year Built: 1919