Skip to content

110 56th StWest New York, NJ 07093

Built 1929

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Sep 19, 2017

Property Information

Block73
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page12

Building Details

Building Class37
Description2S-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,500
30%
Improvement Value:$101,000
70%
Total Assessment$143,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,836+2.0%
2024$11,600-1.7%
2023$11,803+0.7%
2022$11,720+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,440DeedBook 9238, Page 94

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 9238, Page 94

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4715, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1929