Skip to content

6102 Monitor PlWest New York, NJ 07093

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 21, 2009

Property Information

Block36
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class27
Description2S-B-1U
Dwellings1
ZoningR-M
Sq Footage1,428
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
55%
Improvement Value:$48,900
45%
Total Assessment$108,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,397+2.0%
2024$8,230-1.7%
2023$8,373+0.7%
2022$8,315+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,428DeedBook 8514, Page 40Recorded5/19/2008

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 8514, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 1924