Skip to content

318 50th StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Sep 1, 1995

Property Information

Block103
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page17

Building Details

Building Class46
Description2S-F-D-H-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,160
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,500
53%
Improvement Value:$69,300
47%
Total Assessment$146,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,320+2.0%
2024$11,094-1.7%
2023$11,287+0.7%
2022$11,208+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4930, Page 252

Property Built

Built

Year Built: 1914