Skip to content

434 66th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Sep 15, 2023

Property Information

Block16
Lot44
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page3

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,830
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
47%
Improvement Value:$69,200
53%
Total Assessment$131,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,155+2.0%
2024$9,953-1.7%
2023$10,126+0.7%
2022$10,055+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5198, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1899