Skip to content

410 58th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 21, 2011

Property Information

Block69
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class46
Description2S-F-D-H-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,160
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
45%
Improvement Value:$77,000
55%
Total Assessment$139,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,757+2.0%
2024$10,542-1.7%
2023$10,726+0.7%
2022$10,651+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1899