Skip to content

311 56th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 9, 2006

Property Information

Block81
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class46
Description2S-B-3U 3GAR
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,168
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
35%
Improvement Value:$136,350
65%
Total Assessment$211,350

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,297+2.0%
2024$15,972-1.7%
2023$16,251+0.7%
2022$16,137+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1899