Skip to content

6125 Palisade AveWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 29, 2020

Property Information

Block50
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,156
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,300
41%
Improvement Value:$88,000
59%
Total Assessment$149,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,513+2.0%
2024$11,283-1.7%
2023$11,480+0.7%
2022$11,399+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft2,156DeedBook 9345, Page 796Recorded10/4/2018

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft2,156DeedBook 8585, Page 32NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/11/2008

Property Built

Built

Year Built: 1899