Skip to content

5715 Hudson AveWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Nov 24, 1992

Property Information

Block70
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,128
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
44%
Improvement Value:$79,600
56%
Total Assessment$142,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,707+2.1%
2024$10,489-1.8%
2023$10,676+0.7%
2022$10,599+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1899