Skip to content

318 57th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$93,000
Last Sale Date
Mar 7, 2022

Property Information

Block70
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class46
Description2S-F-D-H-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,072
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
44%
Improvement Value:$79,500
56%
Total Assessment$142,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,728+4.1%
2024$11,268+3.2%
2023$10,918+0.7%
2022$10,842+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$93,000

From:

To:

Sq Ft2,072DeedBook 9653, Page 673NU CodeAffiliated entity (3)Recorded3/30/2022

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 5502, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 1899