Skip to content

325 59th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
May 1, 2000

Property Information

Block68
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,904
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
50%
Improvement Value:$63,000
50%
Total Assessment$125,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,677+2.0%
2024$9,484-1.7%
2023$9,650+0.7%
2022$9,582+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5616, Page 235

Property Built

Built

Year Built: 1899