Skip to content

421 58th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
May 17, 1999

Property Information

Block71
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class46
Description2S-F-3U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,160
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
48%
Improvement Value:$68,700
52%
Total Assessment$131,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,117+2.0%
2024$9,915-1.7%
2023$10,088+0.7%
2022$10,017+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5443, Page 189

Property Built

Built

Year Built: 1899