Skip to content

419 58th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$499,000
Last Sale Date
Apr 7, 2017

Property Information

Block71
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,616
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
46%
Improvement Value:$73,100
54%
Total Assessment$135,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,456-2.8%
2024$10,760+3.2%
2023$10,426+0.7%
2022$10,353+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$499,000

From:

To:

Sq Ft1,616DeedBook 9195, Page 893Recorded4/25/2017

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 9086, Page 286

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,616DeedBook 9086, Page 286Recorded12/15/2015

Property Built

Built

Year Built: 1899