Skip to content

5501 Blvd EastWest New York, NJ 07093

Built 1954

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Aug 4, 2016

Property Information

Block72
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page12

Building Details

Building Class37
Description4S-B-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,280
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
31%
Improvement Value:$190,300
69%
Total Assessment$275,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,778+4.1%
2024$21,885+63.4%
2023$13,394+0.7%
2022$13,300+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000

From:

To:

Sq Ft2,280DeedBook 9138, Page 846Recorded8/16/2016

Property Built

Built

Year Built: 1954