Skip to content

5423 Blvd EastWest New York, NJ 07093

Built 1954

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Aug 3, 2018

Property Information

Block72
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page12

Building Details

Building Class37
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,520
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
52%
Improvement Value:$77,400
48%
Total Assessment$162,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,561+2.0%
2024$12,310-1.7%
2023$12,525+0.7%
2022$12,437+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$499,000

From:

To:

Sq Ft1,520DeedBook 8876, Page 475NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/19/2012

Property Built

Built

Year Built: 1954