Skip to content

5417 Blvd EastWest New York, NJ 07093

Built 1954

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jun 30, 1994

Property Information

Block72
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page12

Building Details

Building Class37
Description2S-B-1U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,520
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,300
53%
Improvement Value:$78,300
47%
Total Assessment$167,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,924+2.0%
2024$12,666-1.7%
2023$12,887+0.7%
2022$12,796+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1954