Skip to content

5413 Blvd EastWest New York, NJ 07093

Built 1929

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Sep 1, 2021

Property Information

Block72
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page12

Building Details

Building Class37
Description2S-1U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,520
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
58%
Improvement Value:$72,400
42%
Total Assessment$172,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,294+2.0%
2024$13,028-1.7%
2023$13,256+0.7%
2022$13,163-37.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,520DeedBook 9002, Page 160Recorded10/22/2014

Property Built

Built

Year Built: 1929