Skip to content

5409 Blvd EastWest New York, NJ 07093

Built 1929

Last Sale Date
Sep 28, 2024

Property Information

Block72
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page12

Building Details

Building Class46
Description2S-B-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,380
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
66%
Improvement Value:$68,100
34%
Total Assessment$198,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,275+2.0%
2024$14,970-1.7%
2023$15,232+0.7%
2022$15,125+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3243, Page 1153

Property Built

Built

Year Built: 1929