Skip to content

12 54th StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Date
Sep 28, 2024

Property Information

Block72
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page12

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,128
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,500
48%
Improvement Value:$74,400
52%
Total Assessment$141,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,942+2.0%
2024$10,723-1.7%
2023$10,911+0.7%
2022$10,834+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4133, Page 159

Property Built

Built

Year Built: 1914