Skip to content

5310 Hudson AveWest New York, NJ 07093

Built 1914

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 10, 2025

Property Information

Block88
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,116
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,500
44%
Improvement Value:$79,500
56%
Total Assessment$142,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,950-2.8%
2024$11,268+3.2%
2023$10,918+0.7%
2022$10,842+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft2,116DeedBook 9174, Page 201Recorded1/23/2017

Property Built

Built

Year Built: 1914