Skip to content

24 51st StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 6, 2004

Property Information

Block85
Lot44
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class26
Description2S-B-2U-GX
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,148
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
36%
Improvement Value:$108,600
64%
Total Assessment$168,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,001+2.0%
2024$12,741-1.7%
2023$12,964+0.7%
2022$12,873+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1914