Skip to content

16 54th StreetWest New York, NJ 07093

Built 1990

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 21, 2022

Property Information

Block72
Lot45
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description2S F-1U
Dwellings2
ZoningR-M
Sq Footage7,468
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
39%
Improvement Value:$117,400
61%
Total Assessment$192,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,836+2.0%
2024$14,540-1.7%
2023$14,794+0.7%
2022$14,690+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5187, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1990