Skip to content

103 57th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jan 9, 2023

Property Information

Block73
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page12

Building Details

Building Class37
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,684
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
46%
Improvement Value:$64,200
54%
Total Assessment$119,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,192+2.0%
2024$9,008-1.7%
2023$9,165+0.7%
2022$9,101+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$531,200

From:

To:

Sq Ft1,684DeedBook 9342, Page 852Recorded9/25/2018

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,684DeedBook 9295, Page 337Recorded4/4/2018

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,684DeedBook 7128, Page 61Recorded9/12/2003

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,684DeedBook 7077, Page 112Recorded6/27/2003

Property Sale

Sale
$148,936
DeedBook 5709, Page 276

Property Built

Built

Year Built: 1919