Skip to content

598 54th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jun 23, 2009

Property Information

Block115
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page19

Building Details

Building Class45
Description2S-CB-2U-G
Dwellings2
ZoningI-L
Sq Footage1,672
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,000
43%
Improvement Value:$62,600
57%
Total Assessment$110,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,528+2.0%
2024$8,358-1.7%
2023$8,504+0.7%
2022$8,444+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 5645, Page 311

Property Built

Built

Year Built: 1919