Skip to content

5209 Blvd EastWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Feb 3, 2009

Property Information

Block85
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,288
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,500
60%
Improvement Value:$81,600
40%
Total Assessment$204,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,738+2.0%
2024$15,424-1.7%
2023$15,693+0.7%
2022$15,583+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 4835, Page 42

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1914