Skip to content

310 52nd StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Mar 14, 2025

Property Information

Block95
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page15

Building Details

Building Class46
Description2S-F-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,264
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
43%
Improvement Value:$81,600
57%
Total Assessment$144,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,112+2.0%
2024$10,890-1.7%
2023$11,080+0.7%
2022$11,002+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1914