Skip to content

117 64th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Jun 16, 2008

Property Information

Block25
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description2S-B-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,406
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
54%
Improvement Value:$54,300
46%
Total Assessment$116,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,006+2.0%
2024$8,827-1.7%
2023$8,981+0.7%
2022$8,918+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,406DeedBook 8560, Page 264NU CodeTitle correction (4)Recorded7/10/2008

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4630, Page 281

Property Built

Built

Year Built: 1899