Skip to content

5501 Hudson Ave(Unit C0403)West New York, NJ 07093

Built 2008

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Nov 23, 2010

Property Information

Block81
Lot9
QualifierC0403
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
Description1BR-PS#9&18
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage950
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,700
20%
Improvement Value:$50,300
80%
Total Assessment$63,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,858+2.0%
2024$4,761-1.7%
2023$4,844+0.7%
2022$4,810+1.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$180,000

From:

To:

Sq Ft950DeedBook 8772, Page 211NU CodePartial parcel (6)Recorded1/12/2011

Property Built

Built

Year Built: 2008