Skip to content

5501 Hudson Ave(Unit C0407)West New York, NJ 07093

Built 2008

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Dec 11, 2017

Property Information

Block81
Lot9
QualifierC0407
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
Description1BR-PS#17
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage896
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,000
16%
Improvement Value:$63,700
84%
Total Assessment$75,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,837+2.0%
2024$5,721-1.7%
2023$5,821+0.7%
2022$5,780+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft896DeedBook 9267, Page 925Recorded12/21/2017

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft896DeedBook 8729, Page 807NU CodePartial parcel (6)Recorded5/6/2010

Property Built

Built

Year Built: 2008