Skip to content

5515 Grant PlWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$189,900
Last Sale Date
Jul 19, 2000

Property Information

Block82
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,644
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
44%
Improvement Value:$59,100
56%
Total Assessment$105,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,104+2.0%
2024$7,942-1.7%
2023$8,081+0.7%
2022$8,024+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$189,900
DeedBook 5649, Page 309

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 5538, Page 258

Property Built

Built

Year Built: 1899