Skip to content

5201 Fairview TerrWest New York, NJ 07093

Built 1904

Last Sale Price
$186,000
Last Sale Date
Nov 26, 1999

Property Information

Block86
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2S-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,630
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
57%
Improvement Value:$56,400
43%
Total Assessment$131,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,132+2.0%
2024$9,930-1.7%
2023$10,103+0.7%
2022$10,032+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$186,000
DeedBook 5538, Page 10715

Property Built

Built

Year Built: 1904