Skip to content

5510 Grant PlWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Date
Jul 12, 2024

Property Information

Block82
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
ZoningC-R
Sq Footage1,812
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,100
34%
Improvement Value:$88,100
66%
Total Assessment$134,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,348+2.0%
2024$10,141-1.7%
2023$10,319+0.7%
2022$10,246+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1899