Skip to content

410 54th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$299,000
Last Sale Date
Jan 19, 2018

Property Information

Block84
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1S-F-1U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage828
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,900
60%
Improvement Value:$36,100
40%
Total Assessment$90,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,940+2.0%
2024$6,801-1.7%
2023$6,920+0.7%
2022$6,872+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$299,000

From:

To:

Sq Ft828DeedBook 9275, Page 832Recorded1/24/2018

Property Sale

Sale
$299,000
DeedBook 9275, Page 832

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft828DeedBook 8655, Page 432Recorded3/24/2009

Property Built

Built

Year Built: 1899