Skip to content

524 54th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Nov 2, 2015

Property Information

Block112
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage836
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,000
46%
Improvement Value:$49,100
54%
Total Assessment$91,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,025+2.0%
2024$6,884-1.7%
2023$7,005+0.7%
2022$6,955+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft836DeedBook 9083, Page 171Recorded12/1/2015

Property Sale

Sale
$191,000

From:

To:

Sq Ft836DeedBook 8827, Page 470Recorded1/4/2012

Property Sale

Sale
$78,000

From:

To:

Sq Ft836DeedBook 8095, Page 338NU CodeTitle correction (4)Recorded1/16/2007

Property Sale

Sale
$226,000

From:

To:

Sq Ft836DeedBook 7003, Page 179Recorded1/6/2003

Property Built

Built

Year Built: 1919