Skip to content

420 67th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$177,500
Last Sale Date
Sep 19, 2011

Property Information

Block14
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description1S-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage816
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
64%
Improvement Value:$35,300
36%
Total Assessment$97,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,541+2.0%
2024$7,391-1.7%
2023$7,520+0.7%
2022$7,467+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$177,500

From:

To:

Sq Ft816DeedBook 8828, Page 873Recorded1/13/2012

Property Built

Built

Year Built: 1899