Skip to content

436 54th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Sep 13, 1994

Property Information

Block84
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1S-F-1U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage832
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,200
61%
Improvement Value:$37,100
39%
Total Assessment$95,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,349+2.0%
2024$7,202-1.7%
2023$7,328+0.7%
2022$7,276+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4774, Page 252

Property Built

Built

Year Built: 1899