Skip to content

432 54th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Date
Jul 12, 2024

Property Information

Block84
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U-GX
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,488
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,200
46%
Improvement Value:$54,100
54%
Total Assessment$100,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,734+2.0%
2024$7,580-1.7%
2023$7,712+0.7%
2022$7,658+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1899